Przydatne informacje

Wiza i karta pobytu

Obywatele spoza UE/EOG mogą wjechać na terytorium Polski na podstawie ważnego dokumentu podróży (paszport) oraz wizy lub karty pobytu. Wizę uzyskuje się w konsulacie RP lub w centrum wizowym w kraju swojego zamieszkania. Wiza studencka zazwyczaj jest wydawana na okres do jednego roku. Do wizy konieczne będzie posiadanie zaświadczenia o przyjęciu na studia, potwierdzenie dokonania opłat za studia, miejsca zamieszkania oraz posiadania wystarczających środków do podjęcia studiów Polsce na okres wizy (około 14 tys. PLN).

Legalizacja dokumentów

Każdy dokument o wykształceniu z zagranicy wymaga legalizacji lub Apostille (jeżeli kraj wydania dokumentu jest członkiem konwencji haskiej). Jest to niezbędne do procedury uznania (nostryfikacji) - prowadzącej do uznania zagranicznego świadectwa za odpowiednik polskiego. Legalizację uzyskuje się w ambasadzie RP, a Apostille we właściwym urzędzie u siebie w kraju.

Ubezpieczenie

Każdy student z zagranicy powinien posiadać ubezpieczenie w postaci polisy ubezpieczeniowej na wypadek choroby lub następstw nieszczęśliwych wypadków na okres kształcenia w Polsce albo Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub potwierdzenie przystąpienia do ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Posiadanie ubezpieczenia warunkuje podjęcie i odbywanie kształcenia w Polsce.

Akademik

Kandydaci chcący otrzymać zakwaterowanie w akademiku UŁ powinni w trakcie rejestracji zaznaczyć odpowiednią opcję. Uniwersytet Łódzki oferuje pokoje 2 i 3 osobowe (nie ma pokoi jednoosobowych). Koszty zakwaterowania wynoszą 380-660 PLN (80-140 Euro) za osobę miesięcznie. Uniwersytet Łódzki nie gwarantuje miejsca w akademiku. Decyzje w sprawie jego przyznania są podejmowane w końcu sierpnia. Po przyjeździe do Polski w pierwszej kolejności należy udać się do akademika/innego miejsca zakwaterowania.

Złożenie dokumentów

Po przyjeździe do Polski kandydat powinien dostarczyć wymagane oryginalne dokumenty do Biura Współpracy z Zagranicą (adres: ul. Uniwersytecka 3, parter, pokój 1). Dostarczenie dokumentów warunkuje ostateczną decyzję o przyjęciu na studiach i możliwość uczestniczenia w zajęciach oraz legalnego pobytu w Polsce.

Dziekanat

Jest to trzecie miejsce Twojej wizyty po przyjeździe do Polski. Dziekanat to biuro na każdym wydziale UŁ, służące obsłudze studiów (legitymacje, dyplomy, karty egzaminacyjne) oraz komunikacji studenta z władzami wydziału (umowy, podania). Szukaj nazwy “Dziekanat” – przy czym, część dziekanatu może nazywać się np. Biuro Obsługi Studenta, czy Biuro ds. Obsługi Studentów. Godziny pracy dziekanatu znajdziesz na tabliczce na drzwiach pokojów dziekanatu oraz na stronie internetowej Twojego wydziału. Tam będziesz załatwiał większość spraw związanych z cyklem Twoich studiów.

Uznanie dokumentów i nostryfikacja

Uznanie jest konieczną formalnością po przyjeździe dla posiadaczy zagranicznych świadectw o ukończeniu szkoły (nie dotyczy krajów UE, EOG, OECD, Ukrainy, Białorusi i Chin). Do uznania potrzebne są: zalegalizowany lub opatrzony Apostille oryginał świadectwa zagranicznego (dyplomu lub innego dokumentu potwierdzającego ukończenie szkoły za granicą); zaświadczenie stwierdzające, że przedkładane świadectwo uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe do każdego typu szkół wyższych w państwie, w którego systemie edukacji działa instytucja wydająca świadectwo; dokumentację przebiegu nauczania w szkole zagranicznej zawierającą wykaz ocen oraz przysięgłe tłumaczenia na język polski. Nostryfikacja jest to procedura uznania dla dyplomów ukończenia studiów wyższych, przeprowadzana przez uczelnię posiadającą uprawnienia do nadawanai stopnia naukowego w tej dziedzinie. Jest wymagana, jeżeli dyplom nie uprawnia do podjęcia studiów na kolejnym poziomie w kraju wydania.

Legitymacja

Legitymacja studencka to jedna z najważniejszych i najbardziej pożytecznych kart w życiu każdego studenta. Aby ją uzyskać, odwiedź dziekanat swojego wydziału – tam powiedzą Ci, na jaki numer rachunku bankowego należy wnieść opłatę 21 zł i kiedy wrócić do dziekanatu po legitymację studencką. Większość oferowanych tzw. zniżek studenckich, wymaga, żebyś miał przy sobie legitymację studencką (np. płacisz 50% mniej za korzystanie z transportu miejskiego). Legitymacja daje również możliwość korzystania z bibliotek UŁ.

Wydarzenia na początku roku

Nowo przybyli studenci zapraszani są na Welcome Meeting (spotkanie informacyjne). Uniwersytet Łódzki oficjalnie przywita was, szczegółowo informując o studiach. Jest to bardzo ważne spotkanie na które prosimy przybyć obowiązkowo. Innym ważnym spotkaniem – i okazją do zabawy – jest barbecue party, czyli grill powitalny specjalnie zorganizowany dla nowo przybyłych w pierwszy weekend października. To jest świetna okazja, aby poznać nowe koleżanki i kolegów. Uwaga: uczestnictwo w “barbecue party” jest możliwe dopiero po potwierdzeniu obecności i zapisaniu się na listę (ilość miejsc jest ograniczona), sprawdzajcie więc regularnie pocztę elektroniczną – kto szybciej potwierdzi ma szansę na skorzystanie z zaproszenia. Szkolenie „Legalizacja pobytu w Polsce”: Uniwersytet Łódzki zorganizuje dla studentów zagranicznych bezpłatne szkolenia z zasad aplikowania o zezwolenie na pobyt w Polsce. W trakcie szkolenia studenci dowiedzą się jak prawidłowo przygotować dokumenty potrzebne do aplikowania o kartę pobytu.

USOS i konto unilodz.eu

USOS jest to Uniwersytetecki System Obsługi Studiów, gdzie możesz znaleźć swoje przedmioty, sprawdzisz oceny, znajdziesz wykładowców czy zaaplikujesz na programy wymiany. Dodatkowo każdy student otrzymuje przy pierwszym logowaniu e-mail w domenie unilodz.eu który jest obowiązkowy do komunikacji z pracownikami uniwersytetu oraz logowania do systemów informatycznych.

Zajęcia

Plan zajęć znajdziesz na stronie internetowej Twojego wydziału, w USOS lub w formie wydruku w pobliżu pomieszczeń Dziekanatu. Zwróć uwagę na Twój kierunek, specjalność i rok studiów. Na niektórych zajęciach (laboratoria, ćwiczenia) możecie zostać podzieleni na grupy – sprawdź, do której grupy należysz (możesz potrzebować rejestracji przez USOSweb) i jaki jest jej rozkład zajęć (czasami, żeby uniknąć kolizji, musisz przepisać się do nowej grupy z innego przedmiotu). WAŻNE: zalecamy chodzić na zajęcia od samego początku roku akademickiego, ponieważ większość wykładowców pozwala na tylko 2 nieobecności w semestrze. Jeżeli wiesz z wyprzedzeniem, że nie będziesz w stanie uczestniczyć w zajęciach, poinformuj wykładowcę i zapytaj, w jaki sposób możesz odrobić zajęcia. Jeżeli natomiast opuszczasz zajęcia z powodu choroby, poproś lekarza o zaświadczenie, a następnie przedstaw je wykładowcy.

Wykładowcy

Zasadniczno nauczyciele akademiccy nazywani są wykładowcami i dzielą się na 3 grupy: profesor (prof., prof. dr hab.), doktor (dr) oraz magister (mgr). Profesorowie zazwyczaj prowadzą zajęcia w dużych grupach (wykłady), natomiast doktorzy i magistrzy ćwieczenia w mniejszych grupach (ćwiczenia, konwersatoria, laboratoria). Pamiętaj, aby używać właściwego tytułu przy zwracaniu się do wykładowcy i nie nazywać profesora doktorem ani odwrotnie - magistra profesorem. Każdy student ma obowiązek odbycia zajęć z wychowania fizycznego (na które należy się zarejestrować) oraz szkolenia bibliotecznego, BHP oraz z praw autorskich. Bez tych szkoleń nie jest możliwe zaliczenie pierwszego semestru.

Obowiązkowe szkolenia i WF

Zajęcia z wychowania fizycznego najczęściej odbywają się w Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UŁ na ulicy Styrskiej.

Biblioteka

UŁ posiada bibliotekę główną - w skrócie BUŁ - na ulicy Matejki oraz mniejsze biblioteki na każdym wydziale, połączone w jeden system. W bibliotece znajdziesz niezbędne podręczniki i pomoce naukowe.

Praktyki i praca

Biuro Karier UŁ oferuje szeroki zakres usług dla studentów i absolwentów, których celem jest wspieranie w odnalezieniu swojej zawodowej drogi. Umożliwia zdobywanie wiedzy i umiejętności przydatnych na rynku pracy. Oferuje odkrywanie różnych możliwości zawodowych. Pomaga w wyznaczaniu celu oraz stworzeniu planu rozwoju kariery. Zespół Biura Karier składa się z doświadczonych i oddanych swojej pracy profesjonalistów: psychologów i socjologów gotowych do wsparcia Cię odpowiednio do Twoich potrzeb: indywidualne spotkania i duże wydarzenia: doradztwo zawodowe, coaching kariery, wsparcie przedsiębiorczości, oferty pracy i staży, szkolenia i warsztaty, targi pracy. Współpracuje z najlepszymi firmami z regionu, aby zapewnić Ci źródło aktualnych informacji o rynku pracy oraz umożliwić kontakt z Twoim przyszłym pracodawcą. Wszystkie usługi Biura są bezpłatne. Biuro znajduje się na ulicy Lumumby.

Opieka medyczna

Opieka medyczna w Polsce może mieć formę publiczną (państwową) oraz prywatną. W zależności od Twojego ubezpieczenia możesz korzystać z usług medycznych na różnych zasadach. W przypadku państwowego ubezpieczenia (NFZ) możesz otrzymać świadczenia medyczne tak samo, jak obywatele Polski. Jeżeli masz prywatne ubezpieczenie, możesz korzystać z usług Państwowej służby zdrowia płatnie, następnię zwracając się do swojej agencji ubezpieczeniowej o zwrot kosztów na podstawie faktur. Prywatne agencje ubezpieczeniowe często oferują leczenie w konkretnym szpitalu lub centrum medycznym.

Stypendia

Studenci mogą ubiegać się od drugiego roku studiów o stypendium Rektora za dobre wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe, naukowe i artystyczne. Stypendium wynosi 500-850 złotych w zależności od stopnia stypendium. Otrzymuje je 10% najlepszych studentów na kierunku.

Sport

UŁ oferuje szeroki zakres zajęć sportowych w Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu. Jednocześnie jest możliwość zapisania się do uczelnianego Akademickiego Zespołu Sportowego, gdzie możesz reprezentować UŁ na różnego rodzaju zawodach.

Jeżeli bierzesz pod uwagę przeniesienie z ukraińskiego uniwersytetu do Uniwersytetu Łódzkiego to prosimy o kontakt na adres e-mail admission@uni.lodz.pl.

Prosimy zadbać o to, by mieć ze sobą dokumenty z uczelni ukraińskiej, takie jak karta przebiegu studiów, zaświadczenie o statusie studenta i legitymacja studencka, które uprawniają do rozpatrzenia wniosku o przeniesienie na studia w Uniwersytecie Łódzkim. Do przyjęcia na studia wymagane są oryginalne dokumenty. Jeśli dokumenty te znajdują się w uczelni ukraińskiej, należy je odebrać, jak też uzyskać zgodę tej uczelni na przeniesienie.

Lista kierunków jest dostępna na stronie w strefie kandydata

Dla obywateli Ukrainy oferujemy 40% zniżki w opłatach za kształcenie.

Przeniesienie w UŁ odbywa się w dwóch etapach. 

 W pierwszym etapie należy przesłać do Biura Współpracy z Zagranicą (BWZ) – kopie/skany następujących dokumentów:

1. świadectwo maturalne - atestat/swidoctwo z tłumaczeniem,

2. karta przebiegu studiów z uczelni macierzystej z tłumaczeniem,

3. zaświadczenie o statusie studenta z uczelni macierzystej z tłumaczeniem, 

4. zgodę uczelni macierzystej na przeniesienie z tłumaczeniem,

5. certyfikat znajomości języka wykładowego na poziomie B2.

Następnie Dziekan wydziału podejmuje decyzję w sprawie przeniesienia i wyznacza ewentualne różnice programowe.

W drugim etapie, jeżeli kandydat zdecyduje się przenieść na warunkach wskazanych przez Dziekana, należy dostarczyć komplet oryginalnych dokumentów do podjęcia studiów.

Pierwszy etap może odbyć się całkowicie zdalnie.

W drugim etapie należy złożyć komplet dokumentów przez rozpoczęciem zajęć, tj. do 30 września 2023.

W razie dodatkowych pytań służymy pomocą.